home   chandler   marlowe   chandleryzmy   inspiracje  
pulp fiction   księga gości

 

Było to wiele lat temu. W domu kolegi wpadła mi w ręce książka Długie pożegnanie. Wyglądała jak setki innych kryminałów: czarna miękka okładka, poręczny format. Nazwisko autora - Raymond Chandler - gdzieś słyszałem, ale niewiele mi mówiło. Pożyczyłem ją, zacząłem czytać i ... zaczęło się. Akcja była zagmatwana, ale nie ona była najważniejsza. Wyrazista postać Philipa Marlowe'a i niepowtarzalny styl Chandlera stanowiły o wartości tej książki. Przeczytałem ją jednym tchem, potem jeszcze wielokrotnie do niej wracałem (nigdy jej zresztą nie oddałem właścicielowi).

Strona, którą oglądacie jest wyrazem mojego zainteresowania życiem i twórczością Raymonda Chandlera (i innych twórców czarnego kryminału).
Z powodu obfitości materiału i braku czasu publikuję stronę w formie niekompletnej. Zapewniam, że bedzie ona w stanie permanentnej aktualizacji.
W planach m.in. tło obyczajowe powiesci Chandlera, pulp fiction oraz wielcy rywale - Dashiell Hammett i Ross Macdonald. Proszę o wszelkie uwagi i zapraszam do księgi gości.

Uwaga: dokonałem aktualizacji - zapraszam do nowej zakładki pulp fiction, w bibliografii pojawiło się też nowe tłumaczenie opowiadania o Marlowe.

Aktualizacja 2005-08-26
Szukaj książek Chandlera
Tysiące tanich przedmiotów!